Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mikołajek - charakterystyka • Wakacje Mikołajka

Głównym bohaterem całego cyklu opowiadań o przygodach Mikołajka jest mały chłopiec o tym właśnie imieniu (Le Petit Nicolas). Początkowo René Goscinny chciał stworzyć tylko kilka tekstów dla pisma „Sud-Ouest Dimanche”. Jednak popularność, jaką zdobyły opowiadania o przygodach Mikołajka i jego kolegów, skłoniła go do napisania ich kontynuacji (ta z kolei ukazał się na łamach czasopisma „Pilote”).

W ciągu sześciu lat od ukazania się pierwszego opowiadania (29 marca 1959 r.) opublikowano aż 221 historyjek o Mikołajku z ilustracjami Jeana-Jacquesa Sempègo. Wyszły więc kolejno cztery tomy tych opowiadań: „Mikołajek” (1960 r.), „Rekreacje Mikołajka” (1960 r.), „Mikołajek i inne chłopaki” (1963 r.) oraz „Wakacje Mikołajka” (1962 r.).

Tytułowy bohater to chłopiec, który mieszka wspólnie z rodzicami we francuskim miasteczku, gdzie uczęszcza do męskiej szkoły podstawowej. Choć nie ma rodzeństwa, dobrze odnajduje się w towarzystwie kolegów i zawiązuje wiele cennych przyjaźni. Dzięki koleżeńskości i otwartości na nowe znajomości szybko zaskarbia sobie sympatię kolegów. Stara się też od nich nie odstawać, dlatego bierze często udział we wspólnych zabawach, organizowanych przyjęciach, w tym również w łobuzerstwie.

Mikołajek ma troskliwych rodziców, których bardzo kocha. Niekiedy w sposób niezamierzony i daleki od złośliwości przysparza im wiele zmartwień i kłopotów. Postępowanie chłopca zawsze wynika z dobrych intencji, niestety niejednokrotnie prowadzą one do awantur, bójek czy kłótni.

Chłopiec jest średnim uczniem – daleko mu od klasowego prymusa Ananiasza, którego nazywa nawet „głupim”. Ananiasz bowiem prawie nigdy nie bawi się z innymi chłopcami, gdyż ten czas woli poświęcić na powtarzanie lekcji. Mikołajek nie uczy się najgorzej, przynajmniej nie aż tak źle jak Kleofas. Stara się też